Lēca Laipni lūdzam Latvijas notāru oficiālajā mājas lapā!

» Atbildes uz Jūsu jautājumiem

Publicēts: 24.07.2009 - 20.46 | Kategorijas: .

Jautājums

Labdien! Sakiet, lūdzu, ja cilvēks ir apcietinājumā, gaida tiesu, un viņam ir municipālais dzīvoklis, neprivatizēts. Vai viņa radiniekiem, pēc viņa lūguma, ir tiesības šādu dzīvokli izīrēt trešajām personām? Vai šis dzīvoklis tiks aizliegts lietošanai? Ceru, ka apmēram sapratāt manu jautājumu, cik nu mācēju izklāstīt. Ar cienju, Ilze.

Atbilde

Labdien!

Visticamāk, šo neprivatizēto municipālo dzīvokli šis cilvēks lieto uz īres līguma pamata. Viņa attiecības ar izīrētāju (šajā gadījumā – pašvaldību) regulē īres līgums un 16.02.1993. likums "Par dzīvojamo telpu īri", kurš nosaka, ka dzīvojamās telpas lietošanas vienīgais pamats īrniekam vai apakšīrniekam ir dzīvojamās telpas īres vai apakšīres līgums. Īrnieks ir tiesīgs nodot savu dzīvokli vai daļu no tā apakšīrē, bet tikai ar izīrētāja (šajā gadījumā pašvaldības) un kopā ar īrnieku dzīvojošo pilngadīgo ģimenes locekļu (ja tādi ir un šajā dzīvoklī ir likumīgi iemitināti) rakstisku piekrišanu, par to rakstveidā noslēdzot apakšīres līgumu uz termiņu, kas nevar pārsniegt pašu īres līgumu un nosakot apakšīres maksu un maksu par pakalpojumiem pēc dzīvojamās telpas apakšīres līguma, pusēm vienojoties.

Īrniekam jāzina, ka atbilstoši minētam likumam arī atrodoties pagaidu prombūtnē, ja viņš ir nodevis dzīvokli apakšīrē, īrnieks paliek atbildīgs izīrētājam (pašvaldībai) saskaņā ar īres līgumu.

Jāatceras, ka īrnieka pagaidu prombūtne neatbrīvo viņu no visu dzīvojamās telpas īres līgumā paredzēto saistību izpildes un viņam ir tiesības uz dzīvojamās telpas īres attiecību saglabāšanu, ja viņš izpilda visus pienākumus saskaņā ar šīs dzīvojamās telpas īres līgumu.

Ja Jums ir nepieciešams saņemt konsultāciju par pašvaldības dzīvokļa nodošanu apakšīrē, Jums jāvēršas pēc juridiskas palīdzības pie zvērināta advokāta vai praktizējoša jurista. Ja būs nepieciešama pilnvara pārstāvēt īrnieku šajā jautājumā, tad Jums būs jāvēršas pie Latvijas Republikas zvērināta notāra ar prakses vietu apgabalā, kurā atrodas ieslodzījuma vieta (cietums), lai noformētu atbilstošu pilnvaru.

Jautājumu tēmas

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Notārs ir likumības uzraugs, un likumība nav uzņēmējdarbības pakalpojums!

Žurnāls

Pārbaudi, vai pilnvara nav atsaukta!

Sameklē savu notāru

Vārds
Uzvārds
Pilsēta
Adrese
Apgabaltiesa
  Izvērstā meklēšana Izvērstā meklēšana
 

Mums uzdotie jautājumi

  • : Dzīvoju Latgalē, man ir dzīvoklis Jūrmalā, kuru ilgāku laiku izīrēju. Pēc zināma laika atklājās, ka īrnieks nav maksājis komunālos maksājumus un nu ir nozudis, bet man jāmaksā parāds ap 4000 EUR. Kā m... Dzīvoju Latgalē, man ir dzīvoklis Jūrmalā, kuru ilgāku laiku izīrēju. Pēc zināma laika atklājās, ka īrnieks nav maksājis komunālos maksājumus un nu ir nozudis, bet man jāmaksā parāds ap 4000 EUR. Kā man viņu atrast, ja man ir tikai viņa pases dati? Kur vērsties? Vai ir iespējams no viņa piedzīt nesamaksātos komunālos maksājumus?
  • : Es kopju vecu sievieti, savu kaimiņieni. Viņa ir man apsolījusi atstāt savu dzīvokli, ja turpināšu viņu kopt. Kā to noformēt?... Es kopju vecu sievieti, savu kaimiņieni. Viņa ir man apsolījusi atstāt savu dzīvokli, ja turpināšu viņu kopt. Kā to noformēt?
  • : Man pieder īpašums, kas robežojas ar zemi, pa kuru iet piebraucamais ceļš pie manas mājas. Šo zemi nupat ir privatizējis kaimiņš, kurš nevēlas, ka es pa šo ceļu braucu. Kā man rīkoties?... Man pieder īpašums, kas robežojas ar zemi, pa kuru iet piebraucamais ceļš pie manas mājas. Šo zemi nupat ir privatizējis kaimiņš, kurš nevēlas, ka es pa šo ceļu braucu. Kā man rīkoties?
  • : Vēlos uzrakstīt pilnvaru cilvēkam, kurš atrodas Latvijā (pats esmu Īrijā) , jo vēlos pārdot savu nekustamo īpašumu. Kāda tieši pilnvara man jāraksta un vai tā ir jāapstiprina notāram?... Vēlos uzrakstīt pilnvaru cilvēkam, kurš atrodas Latvijā (pats esmu Īrijā) , jo vēlos pārdot savu nekustamo īpašumu. Kāda tieši pilnvara man jāraksta un vai tā ir jāapstiprina notāram?
  • : Labdien! 2009. gadā tēvs man uzdāvināja dzīvokli. Īpašums ir reģistrēts zemesgrāmatā. Tas ir mans vienīgais īpašums. Deklarējos šajā īpašumā vien 2016. gada decembrī. Tagad vēlos pārdot dzīvokli, lai ... Labdien! 2009. gadā tēvs man uzdāvināja dzīvokli. Īpašums ir reģistrēts zemesgrāmatā. Tas ir mans vienīgais īpašums. Deklarējos šajā īpašumā vien 2016. gada decembrī. Tagad vēlos pārdot dzīvokli, lai nopirktu māju. Tēvam ir vēl trīs mantinieki no iepriekšējām laulībām. Vai viņiem ir tiesības prasīt savu daļu no summas, kas tiks iegūta, pārdodot dzīvokli? Vai viņiem ir tiesības to prasīt šobrīd vai pēc tēva nāves? Un kāds % no pārdošanas summas man jāmaksā valstij nodokļos? Paldies.
  • : 1999. gadā māte nopirka dzīvokli, bet to neierakstīja zemesgrāmatā. Vai ir iespējams ierakstīt dzīvokli zemesgrāmatā uz mana (dēla) vārda? Kas būtu jādara un kādi dokumenti nepieciešami?... 1999. gadā māte nopirka dzīvokli, bet to neierakstīja zemesgrāmatā. Vai ir iespējams ierakstīt dzīvokli zemesgrāmatā uz mana (dēla) vārda? Kas būtu jādara un kādi dokumenti nepieciešami?
  • : Mana meita brauc ekskursijā ar klasi uz Berlīni. Skolotāja ir teikusi, ka nekādas pilnvaras no vecākiem nav vajadzīgas. Vai tā tiešām ir? Vai neradīsies kādas problēmas?... Mana meita brauc ekskursijā ar klasi uz Berlīni. Skolotāja ir teikusi, ka nekādas pilnvaras no vecākiem nav vajadzīgas. Vai tā tiešām ir? Vai neradīsies kādas problēmas?
  • : Manā aprūpē ir nonācis bērns (5 gadi), kuram miruši abi vecāki. Māte nomira 2015.gadā, tēvs - nupat. Viņiem abiem piederēja īpašumi, kas pienākas bērnam. Kur man ir jāvēršas un kādas formalitātes jāno... Manā aprūpē ir nonācis bērns (5 gadi), kuram miruši abi vecāki. Māte nomira 2015.gadā, tēvs - nupat. Viņiem abiem piederēja īpašumi, kas pienākas bērnam. Kur man ir jāvēršas un kādas formalitātes jānokārto, lai īpašumus varētu pārrakstīt uz bērna vārda?