Lēca Laipni lūdzam Latvijas notāru oficiālajā mājas lapā!

» 20.09.2013. konference "Parlamentu lēmumu ietekmes ex post analīze"

Latvijas notariāta 20-gades pasākumu cikla ietvaros 2013. gada 20. septembrī Saeimā notika Saeimas un Latvijas Zvērinātu notāru padomes kopīgi rīkota starptautiska konference „Parlamentu lēmumu ietekmes ex post analīze”.

Analizējot reformas notariāta institūtā Latvijā, Lietuvā un Igaunijā, konferences dalībnieki diskutēja par parlamenta lēmumu efektivitātes novērtēšanu. Konferenci atklāja Saeimas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa un Latvijas Zvērinātu notāru padomes priekšsēdētāja Sandra Jakušenoka.

Notārs Indulis Šermukšnis prezentēja visas sabiedrības un tiesu sistēmas ieguvumus pēc mantojuma lietu vešanas 2003. gada reformas un atzina, ka 2003. gadā pieņemtais Saeimas lēmums, nodot mantojuma lietas vešanu notāriem, bija tālredzīgs un ar to sasniegtie rezultāti ir atbilstoši pieņemto tiesību normu mērķim.

No reformas ieguva ne tikai tiesu sistēma, bet primāri sabiedrība. Mantojuma lietu kārtošana notiek vairāk kā divas reizes ātrāk, kā arī visu tiesvedību dalībniekiem ir samazinājies gaidīšanas laiks uz tiesas sēdēm, jo tiesās izskatāmo lietu skaits samazinājās par vidēji 12 000 lietām ik gadu.

Reformas izvērtējuma ietvaros veiktais Latvijas Zinātņu akadēmijas Ekonomikas institūta pētījums liecina, ka sabiedrība no mantojuma lietu vešanas nodošanas notariātam 10 gados ir ietaupījusi 12 miljonus latu, t.i. vidēji gadā 1,2 miljonus latu, savukārt tiesu sistēma - 28,5 miljonus latu, t.i. katru gadu gandrīz 3 miljonus latu.

Konferencē ar priekšlasījumu par parlamenta lēmumu ex ante novērtēšanas nozīmi uzstājās Saeimas Juridiskā biroja vadītājs Gunārs Kusiņš, savukārt par likumdevēja lēmumu ietekmes ex post novērtēšanu – Saeimas Juridiskā biroja padomnieks Edgars Pastars. Notariāta nozīmi tiesiskas valsts idejas īstenošanā referējot uzsvēra Latvijas Universitātes profesore un Satversmes tiesas tiesnese Sanita Osipova. Lietuvas Zvērinātu notāru padomes priekšsēdētājs Marius Stračkaitis (Marius Starčkaitis) un Igaunijas Zvērinātu notāru padomes priekšsēdētāja Anne Sābere (Anne Saaber) stāstīja par hipotēkas tiesību reformu Lietuvā un nesenajām reformām notariāta tiesībās Igaunijā.

Konferences noslēgumā tās dalībnieki bija vienisprātis, ka likumu pēcizvērtēšana ir tikpat svarīga kā pirmizvērtēšana, tāpēc ir jārada institūcija, kas analizē likuma darbību praksē.

Ziņa Saeimas mājaslapā

Konferences fotogrāfijas:

Starptautiska konference "Parlamentu lēmumu ietekmes ex post analīze"

Konferences video ieraksts:

« Atgriezties | Uz augšu | Publikācijas datums: 2013. gada 20. septembris, 18:00

Notārs ir likumības uzraugs, un likumība nav uzņēmējdarbības pakalpojums!

Žurnāls

Pārbaudi, vai pilnvara nav atsaukta!

Sameklē savu notāru

Vārds
Uzvārds
Pilsēta
Adrese
Apgabaltiesa
  Izvērstā meklēšana Izvērstā meklēšana
 

Mums uzdotie jautājumi

  • : Dzīvoju Latgalē, man ir dzīvoklis Jūrmalā, kuru ilgāku laiku izīrēju. Pēc zināma laika atklājās, ka īrnieks nav maksājis komunālos maksājumus un nu ir nozudis, bet man jāmaksā parāds ap 4000 EUR. Kā m... Dzīvoju Latgalē, man ir dzīvoklis Jūrmalā, kuru ilgāku laiku izīrēju. Pēc zināma laika atklājās, ka īrnieks nav maksājis komunālos maksājumus un nu ir nozudis, bet man jāmaksā parāds ap 4000 EUR. Kā man viņu atrast, ja man ir tikai viņa pases dati? Kur vērsties? Vai ir iespējams no viņa piedzīt nesamaksātos komunālos maksājumus?
  • : Es kopju vecu sievieti, savu kaimiņieni. Viņa ir man apsolījusi atstāt savu dzīvokli, ja turpināšu viņu kopt. Kā to noformēt?... Es kopju vecu sievieti, savu kaimiņieni. Viņa ir man apsolījusi atstāt savu dzīvokli, ja turpināšu viņu kopt. Kā to noformēt?
  • : Man pieder īpašums, kas robežojas ar zemi, pa kuru iet piebraucamais ceļš pie manas mājas. Šo zemi nupat ir privatizējis kaimiņš, kurš nevēlas, ka es pa šo ceļu braucu. Kā man rīkoties?... Man pieder īpašums, kas robežojas ar zemi, pa kuru iet piebraucamais ceļš pie manas mājas. Šo zemi nupat ir privatizējis kaimiņš, kurš nevēlas, ka es pa šo ceļu braucu. Kā man rīkoties?
  • : Vēlos uzrakstīt pilnvaru cilvēkam, kurš atrodas Latvijā (pats esmu Īrijā) , jo vēlos pārdot savu nekustamo īpašumu. Kāda tieši pilnvara man jāraksta un vai tā ir jāapstiprina notāram?... Vēlos uzrakstīt pilnvaru cilvēkam, kurš atrodas Latvijā (pats esmu Īrijā) , jo vēlos pārdot savu nekustamo īpašumu. Kāda tieši pilnvara man jāraksta un vai tā ir jāapstiprina notāram?
  • : Labdien! 2009. gadā tēvs man uzdāvināja dzīvokli. Īpašums ir reģistrēts zemesgrāmatā. Tas ir mans vienīgais īpašums. Deklarējos šajā īpašumā vien 2016. gada decembrī. Tagad vēlos pārdot dzīvokli, lai ... Labdien! 2009. gadā tēvs man uzdāvināja dzīvokli. Īpašums ir reģistrēts zemesgrāmatā. Tas ir mans vienīgais īpašums. Deklarējos šajā īpašumā vien 2016. gada decembrī. Tagad vēlos pārdot dzīvokli, lai nopirktu māju. Tēvam ir vēl trīs mantinieki no iepriekšējām laulībām. Vai viņiem ir tiesības prasīt savu daļu no summas, kas tiks iegūta, pārdodot dzīvokli? Vai viņiem ir tiesības to prasīt šobrīd vai pēc tēva nāves? Un kāds % no pārdošanas summas man jāmaksā valstij nodokļos? Paldies.
  • : 1999. gadā māte nopirka dzīvokli, bet to neierakstīja zemesgrāmatā. Vai ir iespējams ierakstīt dzīvokli zemesgrāmatā uz mana (dēla) vārda? Kas būtu jādara un kādi dokumenti nepieciešami?... 1999. gadā māte nopirka dzīvokli, bet to neierakstīja zemesgrāmatā. Vai ir iespējams ierakstīt dzīvokli zemesgrāmatā uz mana (dēla) vārda? Kas būtu jādara un kādi dokumenti nepieciešami?
  • : Mana meita brauc ekskursijā ar klasi uz Berlīni. Skolotāja ir teikusi, ka nekādas pilnvaras no vecākiem nav vajadzīgas. Vai tā tiešām ir? Vai neradīsies kādas problēmas?... Mana meita brauc ekskursijā ar klasi uz Berlīni. Skolotāja ir teikusi, ka nekādas pilnvaras no vecākiem nav vajadzīgas. Vai tā tiešām ir? Vai neradīsies kādas problēmas?
  • : Manā aprūpē ir nonācis bērns (5 gadi), kuram miruši abi vecāki. Māte nomira 2015.gadā, tēvs - nupat. Viņiem abiem piederēja īpašumi, kas pienākas bērnam. Kur man ir jāvēršas un kādas formalitātes jāno... Manā aprūpē ir nonācis bērns (5 gadi), kuram miruši abi vecāki. Māte nomira 2015.gadā, tēvs - nupat. Viņiem abiem piederēja īpašumi, kas pienākas bērnam. Kur man ir jāvēršas un kādas formalitātes jānokārto, lai īpašumus varētu pārrakstīt uz bērna vārda?