Lēca Laipni lūdzam Latvijas notāru oficiālajā mājas lapā!

» Notāru dienās šogad vislielākā interese par darījumiem ar nekustamo īpašumu un mantojumu lietām

Īres un nomas līgumattiecību sakārtošana visaktuālākā ir Rīgas un Pierīgas iedzīvotājiem

Šogad Notāru dienu ietvaros iespēju bez maksas saņemt juridisku palīdzību no zvērināta notāra izmantojuši teju 5 000 cilvēku visā Latvijā. Aptuveni ceturtā daļa konsultāciju sniegtas pa telefonu, savukārt aptuveni 5% interesentu savus jautājumus notāriem uzdevuši internetā. Iedzīvotāji visaktīvāk interesējušies par darījumiem ar nekustamo īpašumu – dāvinājuma un pirkuma līgumiem, kā arī mantojuma lietu sakārtošanu un laulības šķiršanas kārtību pie zvērināta notāra. Tāpat lūgts juridisks padoms kopīpašuma sadales jautājumos, kā arī testamenta sastādīšanā. Katrs piektais Notāru dienu apmeklētājs interesējies par īres un nomas līgumattiecību jautājumiem, kuriem šogad zvērināti notāri pievērsa īpašu uzmanību.

Lai arī vislielākā iedzīvotāju aktivitāte Notāru dienās, kā jau ierasts, vērojama Rīgā un Pierīgā, arī citviet Latvijā notāru birojos bijis liels apmeklētāju pieplūdums. Īpaši aktīvi bijuši Jelgavas, Daugavpils, Rēzeknes Liepājas, Jēkabpils un Cēsu iedzīvotāji, kuri biežāk nekā citi izmantojuši iespēju bez maksas konsultēties pie notāra. Vairums apmeklētāju uz Notāru dienām devās rast padomu konkrētām problēmām un jautājumiem, līdzi ņemot dokumentus situācijas pilnīgai raksturošanai.

Katrs piektais jeb 20% no Notāru dienu apmeklētājiem konsultējies par īres un nomas līgumattiecībām, lūdzot notāra palīdzību īres līguma sastādīšanā un izvērtēšanā, kā arī citos ar nekustamo īpašuma tirgu saistītos jautājumos. Turklāt, kā liecina notāru novērojumi, īres un nomas līgumattiecības aktuālākas ir Rīgas un Pierīgas iedzīvotājiem, kur aptuveni trešā daļa no notāru sniegtajām konsultācijām bija tieši par šo tēmu. Turpretim reģionu iedzīvotāji aktīvāk interesējušies par mantojumu lietu sakārtošanu un kopīpašuma sadali.

“Izvērtējot iedzīvotāju aktivitāti Notāru dienās un lielo interesi par dažādām tēmām, redzam, ka, saskaroties ar juridiskiem jautājumiem, cilvēki jūtas nedroši un viņiem nepieciešama kompetentu ekspertu palīdzība, padoms. Notāri iedzīvotājiem ne tikai skaidroja likumus, bet arī sniedza konsultācijas līgumu sastādīšanā, skaidroja tā noteikumus un deva rekomendācijas līgumattiecību sakārtošanā. Turklāt šogad palielinājies arī sniegto konsultāciju ilgums – rūpīgi izvērtējot katra iedzīvotāja problēmgadījumu, iepazīstoties ar materiāliem un precizējot virkni jautājumu nereti konsultācijas ieielgušas līdz pat vienai stundai. Lai arī e-vides sniegtās priekšrocības ir neatsveramas operatīvu konsultāciju sniegšanā, klātienē skatītie jautājumi dod iespēju notāram detalizētāk iepazīties ar katru konkrēto gadījumu un sniegt daudz izvērstāku komentāru,” skaidro Latvijas Zvērinātu notāru padomes priekšsēdētāja Sandra Jakušenoka.

Notāra konsultācijas neklātienē – sazvanoties caur Skype – visvairāk izmantojuši rīdzinieki, taču zvani saņemti arī no citu pilsētu iedzīvotājiem. Kā liecina zvērinātu notāru apkopotā statistika, šogad īpaši aktīvi tika sniegtas konsultācijas pa tālruni – šo iespēju izmantojuši aptuveni 1500 jeb 25% no Notāru dienu dalībniekiem.

Par Notāru dienām:
Notāru dienas ir Latvijas Zvērinātu notāru padomes iniciatīva reizi gādā vairāk nekā 100 notāru birojos visā Latvijā nodrošināt bezmaksas juridiskās konsultācijas ikvienam iedzīvotājam. Notāru dienas notiek jau kopš 2006. gada un kopumā šo septiņu gadu laikā iespēju bez maksas saņemt notāru padomu par tādiem jautājumiem kā darījumu drošība ar nekustamo īpašumu, dāvinājuma un mantojumu lietas, sākumdeklarēšanās un citas, izmantojuši aptuveni 30 tūkstoši Latvijas iedzīvotāju. 

Vairāk informācijas medijiem:
Vija Piziča, Latvijas Zvērinātu notāru padomes rīkotājdirektore
Tālr.: 67 218 959, 29 104 242
E-pasts: Vija.Pizica@LatvijasNotars.lv

« Atgriezties | Uz augšu | Publikācijas datums: 2013. gada 11. marts, 17:19

Notārs ir likumības uzraugs, un likumība nav uzņēmējdarbības pakalpojums!

Žurnāls

Pārbaudi, vai pilnvara nav atsaukta!

Sameklē savu notāru

Vārds
Uzvārds
Pilsēta
Adrese
Apgabaltiesa
  Izvērstā meklēšana Izvērstā meklēšana
 

Mums uzdotie jautājumi

  • : Dzīvoju Latgalē, man ir dzīvoklis Jūrmalā, kuru ilgāku laiku izīrēju. Pēc zināma laika atklājās, ka īrnieks nav maksājis komunālos maksājumus un nu ir nozudis, bet man jāmaksā parāds ap 4000 EUR. Kā m... Dzīvoju Latgalē, man ir dzīvoklis Jūrmalā, kuru ilgāku laiku izīrēju. Pēc zināma laika atklājās, ka īrnieks nav maksājis komunālos maksājumus un nu ir nozudis, bet man jāmaksā parāds ap 4000 EUR. Kā man viņu atrast, ja man ir tikai viņa pases dati? Kur vērsties? Vai ir iespējams no viņa piedzīt nesamaksātos komunālos maksājumus?
  • : Es kopju vecu sievieti, savu kaimiņieni. Viņa ir man apsolījusi atstāt savu dzīvokli, ja turpināšu viņu kopt. Kā to noformēt?... Es kopju vecu sievieti, savu kaimiņieni. Viņa ir man apsolījusi atstāt savu dzīvokli, ja turpināšu viņu kopt. Kā to noformēt?
  • : Man pieder īpašums, kas robežojas ar zemi, pa kuru iet piebraucamais ceļš pie manas mājas. Šo zemi nupat ir privatizējis kaimiņš, kurš nevēlas, ka es pa šo ceļu braucu. Kā man rīkoties?... Man pieder īpašums, kas robežojas ar zemi, pa kuru iet piebraucamais ceļš pie manas mājas. Šo zemi nupat ir privatizējis kaimiņš, kurš nevēlas, ka es pa šo ceļu braucu. Kā man rīkoties?
  • : Vēlos uzrakstīt pilnvaru cilvēkam, kurš atrodas Latvijā (pats esmu Īrijā) , jo vēlos pārdot savu nekustamo īpašumu. Kāda tieši pilnvara man jāraksta un vai tā ir jāapstiprina notāram?... Vēlos uzrakstīt pilnvaru cilvēkam, kurš atrodas Latvijā (pats esmu Īrijā) , jo vēlos pārdot savu nekustamo īpašumu. Kāda tieši pilnvara man jāraksta un vai tā ir jāapstiprina notāram?
  • : Labdien! 2009. gadā tēvs man uzdāvināja dzīvokli. Īpašums ir reģistrēts zemesgrāmatā. Tas ir mans vienīgais īpašums. Deklarējos šajā īpašumā vien 2016. gada decembrī. Tagad vēlos pārdot dzīvokli, lai ... Labdien! 2009. gadā tēvs man uzdāvināja dzīvokli. Īpašums ir reģistrēts zemesgrāmatā. Tas ir mans vienīgais īpašums. Deklarējos šajā īpašumā vien 2016. gada decembrī. Tagad vēlos pārdot dzīvokli, lai nopirktu māju. Tēvam ir vēl trīs mantinieki no iepriekšējām laulībām. Vai viņiem ir tiesības prasīt savu daļu no summas, kas tiks iegūta, pārdodot dzīvokli? Vai viņiem ir tiesības to prasīt šobrīd vai pēc tēva nāves? Un kāds % no pārdošanas summas man jāmaksā valstij nodokļos? Paldies.
  • : 1999. gadā māte nopirka dzīvokli, bet to neierakstīja zemesgrāmatā. Vai ir iespējams ierakstīt dzīvokli zemesgrāmatā uz mana (dēla) vārda? Kas būtu jādara un kādi dokumenti nepieciešami?... 1999. gadā māte nopirka dzīvokli, bet to neierakstīja zemesgrāmatā. Vai ir iespējams ierakstīt dzīvokli zemesgrāmatā uz mana (dēla) vārda? Kas būtu jādara un kādi dokumenti nepieciešami?
  • : Mana meita brauc ekskursijā ar klasi uz Berlīni. Skolotāja ir teikusi, ka nekādas pilnvaras no vecākiem nav vajadzīgas. Vai tā tiešām ir? Vai neradīsies kādas problēmas?... Mana meita brauc ekskursijā ar klasi uz Berlīni. Skolotāja ir teikusi, ka nekādas pilnvaras no vecākiem nav vajadzīgas. Vai tā tiešām ir? Vai neradīsies kādas problēmas?
  • : Manā aprūpē ir nonācis bērns (5 gadi), kuram miruši abi vecāki. Māte nomira 2015.gadā, tēvs - nupat. Viņiem abiem piederēja īpašumi, kas pienākas bērnam. Kur man ir jāvēršas un kādas formalitātes jāno... Manā aprūpē ir nonācis bērns (5 gadi), kuram miruši abi vecāki. Māte nomira 2015.gadā, tēvs - nupat. Viņiem abiem piederēja īpašumi, kas pienākas bērnam. Kur man ir jāvēršas un kādas formalitātes jānokārto, lai īpašumus varētu pārrakstīt uz bērna vārda?