Lēca Laipni lūdzam Latvijas notāru oficiālajā mājas lapā!

» Saldās brīvības rūgtā garša jeb nereģistrēto attiecību riski

Visbiežāk nereģistrētas attiecības rada problēmas, dalot īpašumu vai kārtojot mantojumu

Partnera bojāeja, smaga slimība, attiecību izbeigšana – tās ir tikai dažas no dzīves situācijām, kad nereģistrētas attiecības var radīt būtiskus riskus un sarežģījumus. Zvērināti notāri ik dienas sniedz konsultācijas un palīdz rast risinājumus tiem, kuri nonākuši nereģistrētu attiecību “slazdā”. Pēc saticīgas kopdzīves otram partnerim nav tiesību uz mantojumu, problēmas ar kopīpašuma sadali šķiršanās brīdī, jaundzimušā reģistrācija uz sievietes bijušā vīra vārda - šīs problēmsituācijas būtu iespējams novērst, savlaicīgi sakārtojot partnerattiecības, skaidro zvērināts notārs Jānis Skrastiņš.

Plašāk par šiem un citiem jautājumiem ikvienam būs iespēja saņemt bezmaksas konsultācijas Latvijas Zvērinātu notāru padomes rīkotajās gadskārtējās Notāru dienās, kuras šogad notiks 5. un 6. martā. To ietvaros notāri visā Latvijā bezmaksas konsultēs un skaidros, kā nodrošināt savu tiesisko drošību gan nereģistrētās attiecībās, gan laulībā. 

Visbiežāk pie notāra pēc palīdzības vēršas brīžos, kad viens no nereģistrēto attiecību partneriem ir aizgājis aizsaulē, savukārt otram nav nekādu tiesību uz mantojumu. “Lai arī kopā nodzīvoti vairāki gadi, likuma priekšā nereģistrēto attiecību partneri ir sveši cilvēki. Faktiskais dzīvesbiedrs nav tiesīgs pretendēt uz mantojumu, jo likumiskie mantinieki ir laulātais draugs un citi tuvākie ģimenes locekļi. Lai nepieļautu šādu scenāriju savā dzīvē, viens no risinājumiem ir laulības. Taču, ja abi vai viens no partneriem to nevēlas, tad ir iespēja attiecības sakārtot arī pie notāra, savlaicīgi noslēdzot mantojuma līgumu vai testamentu,” skaidro Jānis Skrastiņš. 

Tāpat notāriem nereti savā praksē nākas risināt strīdus situācijas, kad pārtrūkstot nereģistrētām attiecībām, nav iespējams vienoties par kopīga īpašuma sadali. Zvērināts notārs Jānis Skrastiņš vērš uzmanību, ka nereģistrētās attiecībās partnerim nav nekādu tiesību uz īpašumu, kas reģistrēts uz otra vārda, pat ja tas iegādāts un uzturēts par kopīgiem līdzekļiem. Lai izvairītos no strīdiem un sarežģījumiem vairāku gadu garumā, notārs rekomendē nereģistrētās attiecībās dzīvojošiem pāriem noslēgt vienošanos par mantas sadali, vai arī iegādājoties īpašumu, reģistrēt to uz abu vārda. 

Problēmas nereģistrētu attiecību dēļ var rasties arī dzīves situācijas, kad kāds no partneriem nonācis ārstniecības iestādē. Jāņem vērā, ka par nelaimes gadījumu un ārstniecības procesu vispirms tiek informēti tuvākie ģimenes locekļi, savukārt nereģistrētās attiecībās partneris pēc likuma neskaitās radinieks. Tāpat arī lēmumus par ārstniecības gaitu ir tiesības pieņemt tikai laulātajam vai tuvākajiem radiniekiem. “Pie notāra noslēgts nākotnes pilnvarojums šādā gadījumā varētu kalpot kā risinājums attiecību sakārtošanā. Tas sniedz tiesības pilnvarot kādu tuvu cilvēku pieņemt lēmumu savā vietā, ja veselības vai citu iemeslu dēļ tiek liegta iespēja saprast un vadīt savu rīcību,“ komentē Jānis Skrastiņš.

Dzīvojot nereģistrētās attiecībās, īpaša uzmanība attiecību juridiskajiem aspektiem jāpievērš līdz ar bērna piedzimšanu ģimenē. Tā, piemēram, visai bieži pie notāra vēršas partneri, kuriem radušās problēmas ar jaundzimušā reģistrāciju, jo nav tikusi šķirta sievietes iepriekšējā laulība. Saskaņā ar likumu, par bērna tēvu tiek uzskatīts mātes vīrs. Tāpēc, ja stājoties jaunās partnerattiecībās, sieviete nav šķīrusi savu iepriekšējo laulību, par bērna tēvu tiks reģistrēts bijušais vīrs. “Lai novērstu šādas situācijas, vislabākais risinājums ir juridiski sakārtot savas attiecības – šķirt iepriekšējo laulību un oficiāli noformēt jaunās partnerattiecības,” skaidro notārs.

« Atgriezties | Uz augšu | Publikācijas datums: 2014. gada 25. februāris, 15:22

Notārs ir likumības uzraugs, un likumība nav uzņēmējdarbības pakalpojums!

Žurnāls

Pārbaudi, vai pilnvara nav atsaukta!

Sameklē savu notāru

Vārds
Uzvārds
Pilsēta
Adrese
Apgabaltiesa
  Izvērstā meklēšana Izvērstā meklēšana
 

Mums uzdotie jautājumi

  • : Dzīvoju Latgalē, man ir dzīvoklis Jūrmalā, kuru ilgāku laiku izīrēju. Pēc zināma laika atklājās, ka īrnieks nav maksājis komunālos maksājumus un nu ir nozudis, bet man jāmaksā parāds ap 4000 EUR. Kā m... Dzīvoju Latgalē, man ir dzīvoklis Jūrmalā, kuru ilgāku laiku izīrēju. Pēc zināma laika atklājās, ka īrnieks nav maksājis komunālos maksājumus un nu ir nozudis, bet man jāmaksā parāds ap 4000 EUR. Kā man viņu atrast, ja man ir tikai viņa pases dati? Kur vērsties? Vai ir iespējams no viņa piedzīt nesamaksātos komunālos maksājumus?
  • : Es kopju vecu sievieti, savu kaimiņieni. Viņa ir man apsolījusi atstāt savu dzīvokli, ja turpināšu viņu kopt. Kā to noformēt?... Es kopju vecu sievieti, savu kaimiņieni. Viņa ir man apsolījusi atstāt savu dzīvokli, ja turpināšu viņu kopt. Kā to noformēt?
  • : Man pieder īpašums, kas robežojas ar zemi, pa kuru iet piebraucamais ceļš pie manas mājas. Šo zemi nupat ir privatizējis kaimiņš, kurš nevēlas, ka es pa šo ceļu braucu. Kā man rīkoties?... Man pieder īpašums, kas robežojas ar zemi, pa kuru iet piebraucamais ceļš pie manas mājas. Šo zemi nupat ir privatizējis kaimiņš, kurš nevēlas, ka es pa šo ceļu braucu. Kā man rīkoties?
  • : Vēlos uzrakstīt pilnvaru cilvēkam, kurš atrodas Latvijā (pats esmu Īrijā) , jo vēlos pārdot savu nekustamo īpašumu. Kāda tieši pilnvara man jāraksta un vai tā ir jāapstiprina notāram?... Vēlos uzrakstīt pilnvaru cilvēkam, kurš atrodas Latvijā (pats esmu Īrijā) , jo vēlos pārdot savu nekustamo īpašumu. Kāda tieši pilnvara man jāraksta un vai tā ir jāapstiprina notāram?
  • : Labdien! 2009. gadā tēvs man uzdāvināja dzīvokli. Īpašums ir reģistrēts zemesgrāmatā. Tas ir mans vienīgais īpašums. Deklarējos šajā īpašumā vien 2016. gada decembrī. Tagad vēlos pārdot dzīvokli, lai ... Labdien! 2009. gadā tēvs man uzdāvināja dzīvokli. Īpašums ir reģistrēts zemesgrāmatā. Tas ir mans vienīgais īpašums. Deklarējos šajā īpašumā vien 2016. gada decembrī. Tagad vēlos pārdot dzīvokli, lai nopirktu māju. Tēvam ir vēl trīs mantinieki no iepriekšējām laulībām. Vai viņiem ir tiesības prasīt savu daļu no summas, kas tiks iegūta, pārdodot dzīvokli? Vai viņiem ir tiesības to prasīt šobrīd vai pēc tēva nāves? Un kāds % no pārdošanas summas man jāmaksā valstij nodokļos? Paldies.
  • : 1999. gadā māte nopirka dzīvokli, bet to neierakstīja zemesgrāmatā. Vai ir iespējams ierakstīt dzīvokli zemesgrāmatā uz mana (dēla) vārda? Kas būtu jādara un kādi dokumenti nepieciešami?... 1999. gadā māte nopirka dzīvokli, bet to neierakstīja zemesgrāmatā. Vai ir iespējams ierakstīt dzīvokli zemesgrāmatā uz mana (dēla) vārda? Kas būtu jādara un kādi dokumenti nepieciešami?
  • : Mana meita brauc ekskursijā ar klasi uz Berlīni. Skolotāja ir teikusi, ka nekādas pilnvaras no vecākiem nav vajadzīgas. Vai tā tiešām ir? Vai neradīsies kādas problēmas?... Mana meita brauc ekskursijā ar klasi uz Berlīni. Skolotāja ir teikusi, ka nekādas pilnvaras no vecākiem nav vajadzīgas. Vai tā tiešām ir? Vai neradīsies kādas problēmas?
  • : Manā aprūpē ir nonācis bērns (5 gadi), kuram miruši abi vecāki. Māte nomira 2015.gadā, tēvs - nupat. Viņiem abiem piederēja īpašumi, kas pienākas bērnam. Kur man ir jāvēršas un kādas formalitātes jāno... Manā aprūpē ir nonācis bērns (5 gadi), kuram miruši abi vecāki. Māte nomira 2015.gadā, tēvs - nupat. Viņiem abiem piederēja īpašumi, kas pienākas bērnam. Kur man ir jāvēršas un kādas formalitātes jānokārto, lai īpašumus varētu pārrakstīt uz bērna vārda?