Lēca Laipni lūdzam Latvijas notāru oficiālajā mājas lapā!

» Tieslietu ministra vizīte Latvijas Zvērinātu notāru padomē

Tieslietu ministrs atzinīgi novērtē notariāta ieguldījumu tiesiskās drošības stiprināšanā

Ceturtdien, 18. decembrī, tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs tikās ar Latvijas Zvērinātu notāru padomes priekšsēdētāju Sandru Stīpnieci un padomes biroja pārstāvjiem, lai izvērtētu notāru darbības rezultātus un apspriestu notariāta institūta attīstības perspektīvas.

Tikšanās laikā tieslietu ministrs atzinīgi novērtēja Latvijas notariāta ieguldījumu tiesiskās drošības stiprināšanā un atbalstu tieslietu sistēmai, izskatot lietas bezstrīdus kārtībā un mazinot tiesu noslodzi.

Latvijas notāri atslogojuši tiesu no 154 217 bezstrīdus lietu izskatīšanas, tādējādi nodrošinot ietaupījumu valsts budžetā vairāk nekā 55 miljonu eiro apmērā jeb 5 miljonu eiro gadā.

Vienlaikus tieslietu ministrs un Latvijas Zvērinātu notāru padomes pārstāvji pārrunāja notariāta attīstības perspektīvas. Līdzīgi kā Lietuvā un Igaunijā, kā arī citās Eiropas valstīs, stiprināma notāra loma tiesiskās vides sakārtošanā attiecībā uz civiltiesisko darījumu formu. Piemēram, nekustamā īpašuma darījumiem jābūt notariāli apliecinātiem. Valsts amatpersonai – notāram – jāuzrauga darījuma tiesiskums un personu aizsardzība, kā arī sabiedrības interešu ievērošana. Abas puses vienojās, ka civiltiesisko darījumu process organizējams tā, lai mazinātu fiktīvo darījumu slēgšanas iespējas, tai skaitā maksātnespējas lietās. Tas veicinātu ēnu ekonomikas apkarošanu un mazinātu iespējamos zaudējumus privātpersonām un valsts budžetam. Civiltiesisko darījumu noslēgšana notariālā formā pozitīvi ietekmētu gan kriminālprocesu izmeklēšanas efektivitāti, gan nostiprinātu tiesiskās drošības un paļāvības principu. Abas puses uzsvēra, ka fiktīvo darījumu rezultātā valsts zaudē ievērojamus finanšu līdzekļus. Turklāt Latvijā civiltiesisko darījumu plūsma būtiski atšķiras no Igaunijas un Lietuvas.

Tikšanās laikā tika pārrunāts arī jautājums par iespējām notāram uzticēt laulības reģistrācijas funkciju līdztekus dzimtsarakstu nodaļām un baznīcai – līdzīgi kā tas ir Igaunijā. Šāds risinājums varētu būt piemērots pāriem, kuriem nav svarīga pati laulību ceremonija, bet gan savstarpējo attiecību oficiāla sakārtošana.

« Atgriezties | Uz augšu | Publikācijas datums: 2014. gada 19. decembris, 13:42

Notārs ir likumības uzraugs, un likumība nav uzņēmējdarbības pakalpojums!

Žurnāls

Pārbaudi, vai pilnvara nav atsaukta!

Sameklē savu notāru

Vārds
Uzvārds
Pilsēta
Adrese
Apgabaltiesa
  Izvērstā meklēšana Izvērstā meklēšana
 

Mums uzdotie jautājumi

  • : Dzīvoju Latgalē, man ir dzīvoklis Jūrmalā, kuru ilgāku laiku izīrēju. Pēc zināma laika atklājās, ka īrnieks nav maksājis komunālos maksājumus un nu ir nozudis, bet man jāmaksā parāds ap 4000 EUR. Kā m... Dzīvoju Latgalē, man ir dzīvoklis Jūrmalā, kuru ilgāku laiku izīrēju. Pēc zināma laika atklājās, ka īrnieks nav maksājis komunālos maksājumus un nu ir nozudis, bet man jāmaksā parāds ap 4000 EUR. Kā man viņu atrast, ja man ir tikai viņa pases dati? Kur vērsties? Vai ir iespējams no viņa piedzīt nesamaksātos komunālos maksājumus?
  • : Es kopju vecu sievieti, savu kaimiņieni. Viņa ir man apsolījusi atstāt savu dzīvokli, ja turpināšu viņu kopt. Kā to noformēt?... Es kopju vecu sievieti, savu kaimiņieni. Viņa ir man apsolījusi atstāt savu dzīvokli, ja turpināšu viņu kopt. Kā to noformēt?
  • : Man pieder īpašums, kas robežojas ar zemi, pa kuru iet piebraucamais ceļš pie manas mājas. Šo zemi nupat ir privatizējis kaimiņš, kurš nevēlas, ka es pa šo ceļu braucu. Kā man rīkoties?... Man pieder īpašums, kas robežojas ar zemi, pa kuru iet piebraucamais ceļš pie manas mājas. Šo zemi nupat ir privatizējis kaimiņš, kurš nevēlas, ka es pa šo ceļu braucu. Kā man rīkoties?
  • : Vēlos uzrakstīt pilnvaru cilvēkam, kurš atrodas Latvijā (pats esmu Īrijā) , jo vēlos pārdot savu nekustamo īpašumu. Kāda tieši pilnvara man jāraksta un vai tā ir jāapstiprina notāram?... Vēlos uzrakstīt pilnvaru cilvēkam, kurš atrodas Latvijā (pats esmu Īrijā) , jo vēlos pārdot savu nekustamo īpašumu. Kāda tieši pilnvara man jāraksta un vai tā ir jāapstiprina notāram?
  • : Labdien! 2009. gadā tēvs man uzdāvināja dzīvokli. Īpašums ir reģistrēts zemesgrāmatā. Tas ir mans vienīgais īpašums. Deklarējos šajā īpašumā vien 2016. gada decembrī. Tagad vēlos pārdot dzīvokli, lai ... Labdien! 2009. gadā tēvs man uzdāvināja dzīvokli. Īpašums ir reģistrēts zemesgrāmatā. Tas ir mans vienīgais īpašums. Deklarējos šajā īpašumā vien 2016. gada decembrī. Tagad vēlos pārdot dzīvokli, lai nopirktu māju. Tēvam ir vēl trīs mantinieki no iepriekšējām laulībām. Vai viņiem ir tiesības prasīt savu daļu no summas, kas tiks iegūta, pārdodot dzīvokli? Vai viņiem ir tiesības to prasīt šobrīd vai pēc tēva nāves? Un kāds % no pārdošanas summas man jāmaksā valstij nodokļos? Paldies.
  • : 1999. gadā māte nopirka dzīvokli, bet to neierakstīja zemesgrāmatā. Vai ir iespējams ierakstīt dzīvokli zemesgrāmatā uz mana (dēla) vārda? Kas būtu jādara un kādi dokumenti nepieciešami?... 1999. gadā māte nopirka dzīvokli, bet to neierakstīja zemesgrāmatā. Vai ir iespējams ierakstīt dzīvokli zemesgrāmatā uz mana (dēla) vārda? Kas būtu jādara un kādi dokumenti nepieciešami?
  • : Mana meita brauc ekskursijā ar klasi uz Berlīni. Skolotāja ir teikusi, ka nekādas pilnvaras no vecākiem nav vajadzīgas. Vai tā tiešām ir? Vai neradīsies kādas problēmas?... Mana meita brauc ekskursijā ar klasi uz Berlīni. Skolotāja ir teikusi, ka nekādas pilnvaras no vecākiem nav vajadzīgas. Vai tā tiešām ir? Vai neradīsies kādas problēmas?
  • : Manā aprūpē ir nonācis bērns (5 gadi), kuram miruši abi vecāki. Māte nomira 2015.gadā, tēvs - nupat. Viņiem abiem piederēja īpašumi, kas pienākas bērnam. Kur man ir jāvēršas un kādas formalitātes jāno... Manā aprūpē ir nonācis bērns (5 gadi), kuram miruši abi vecāki. Māte nomira 2015.gadā, tēvs - nupat. Viņiem abiem piederēja īpašumi, kas pienākas bērnam. Kur man ir jāvēršas un kādas formalitātes jānokārto, lai īpašumus varētu pārrakstīt uz bērna vārda?