Lēca Laipni lūdzam Latvijas notāru oficiālajā mājas lapā!

» Šogad Notāru dienās vislielākā interese - par mantojuma lietu kārtošanu un darījumiem ar nekustamo īpašumu

Šogad Notāru dienās iespēju saņemt juridisku konsultāciju bez maksas izmantojuši vairāk nekā 3000 cilvēku visā Latvijā. Tostarp teju 600 iedzīvotāji ar dažādiem juridiskiem jautājumiem vērsušies pie zvērinātiem notāriem Notāru dienu birojā tirdzniecības parkā Alfa, Rīgā. Visbiežāk Notāru dienu apmeklētāji vēlējušies saņemt konsultāciju par darījumiem ar nekustamo īpašumu – dāvinājuma, pirkuma un mantojuma lietu kārtošanu, kā arī testamenta sastādīšanu pie zvērināta notāra. Par šīm tēmām konsultējušās divas trešdaļas jeb vairāk nekā 60% Notāru dienu apmeklētāju.

„Iedzīvotāju pastiprinātā interese par mantojuma lietu kārtošanu Notāru dienās ir saprotama, jo tas dzīves laikā skar teju katru iedzīvotāju. Ik gadu Latvijā tiek uzsāktas vairāk kā 10 000 mantojuma lietas. Interese par testamenta sastādīšanu pie notāra lieliski parāda noteiktas paaudzes paradumu - tuvojoties mūža nogalei, daudzi vēlas sakārtot īpašuma jautājumus tā, lai  bērniem nebūtu lieku rūpju. Arī likumdevēja lēmumu - atteikties no liecinieku klātbūtnes, ja testamentu taisa pie notāra, iedzīvotāji novērtē pozitīvi, jo pagājušajā gadā publisko testamentu skaits pieaudzis divkārt - no 703 testamentiem gada pirmajā pusē līdz 1527 gada otrajā pusē. Mēs redzam, ka cilvēki aizvien biežāk grib diskrēti risināt savus privātos jautājumus, tāpēc, sastādot testamentu pie notāra, cilvēks saņem gan diskrētumu, gan publisku dokumentu, tādējādi nodrošinot savas gribas īstenošanu, kad tam būs pienācis laiks,” stāsta Latvijas Zvērinātu notāru padomes priekšsēdētāja Sandra Stīpniece. Līdzās šiem jautājumiem Notāru dienās iedzīvotāji aktīvi interesējušies arī par nesen likumos ieviestajiem jaunajiem tiesību instrumentiem - aktiem ar izpildu spēku, kā arī nākotnes pilnvarojumu.

Kā ierasts, vislielākā iedzīvotāju aktivitāte Notāru dienās bijusi Rīgā un Pierīgā, kur gan notāru birojos, gan t/p Alfa dažādos juridiskos jautājumos konsultācijas saņēmuši teju 1500 cilvēku. Liels apmeklētāju pieplūdums bijis arī Rēzeknē un Jelgavā, kur divu dienu laikā bezmaksas juridisko palīdzību saņēmuši 325 Notāru dienu apmeklētāji. Arī Daugavpils, Liepājas, Jūrmalas un Ogres iedzīvotāji biežāk nekā citi izmantojuši iespēju bez maksas konsultēties pie notāra. Kā liecina notāru novērojumi, šogad līdzās jautājumiem, kas skar darījumus ar nekustamo īpašumu, iedzīvotāji izrādījuši pastiprinātu interesi par maksājamajiem nodokļiem, pērkot vai pārdodot īpašumu, kā arī laulības šķiršanu un uzturlīgumiem. Tika vaicāts arī par iespējām noslēgt laulību pie notāra. Tāpat zvērinātiem notāriem uzdoti jautājumi par saistību tiesību pastiprināšanas iespējām – ķīlām, rokas naudu, galvojumu.

“Šajā gadā daudzus Notāru dienu apmeklētājus īpaši uzrunājusi mūsu pieteiktā tēma – juridiskā drošība darījumos ar nekustamo īpašumu, liekot aizdomāties par iespējamiem riskiem un nepieciešamību sakārtot ar īpašumtiesībām saistītos jautājumus. Latvijas iedzīvotāji visbiežāk uzdeva jautājumus par nekustamo īpašumu, tā vēlreiz apliecinot, ka ne tikai iedzīvotāju zināšanas nav pietiekamas, bet nepilnīgs un diametrāli pretējs rietumu kultūras tradīcijai ir Latvijas tiesiskais regulējums. Tas ļauj iesaistītajām pusēm darījumu noformēt mājas kārtībā, bez notāra klātbūtnes. Turpinot iet šādu ceļu, mēs veidojam nelabvēlīgu tiesisko vidi, kura attīsta tādus paradumus, kas ir nelabvēlīgi godprātīgam un labticīgam cilvēkam,“ komentē Latvijas Zvērinātu notāru padomes rīkotājdirektore Vija Piziča.

« Atgriezties | Uz augšu | Publikācijas datums: 2015. gada 13. marts, 13:49

Notārs ir likumības uzraugs, un likumība nav uzņēmējdarbības pakalpojums!

Žurnāls

Pārbaudi, vai pilnvara nav atsaukta!

Sameklē savu notāru

Vārds
Uzvārds
Pilsēta
Adrese
Apgabaltiesa
  Izvērstā meklēšana Izvērstā meklēšana
 

Mums uzdotie jautājumi

  • : Dzīvoju Latgalē, man ir dzīvoklis Jūrmalā, kuru ilgāku laiku izīrēju. Pēc zināma laika atklājās, ka īrnieks nav maksājis komunālos maksājumus un nu ir nozudis, bet man jāmaksā parāds ap 4000 EUR. Kā m... Dzīvoju Latgalē, man ir dzīvoklis Jūrmalā, kuru ilgāku laiku izīrēju. Pēc zināma laika atklājās, ka īrnieks nav maksājis komunālos maksājumus un nu ir nozudis, bet man jāmaksā parāds ap 4000 EUR. Kā man viņu atrast, ja man ir tikai viņa pases dati? Kur vērsties? Vai ir iespējams no viņa piedzīt nesamaksātos komunālos maksājumus?
  • : Es kopju vecu sievieti, savu kaimiņieni. Viņa ir man apsolījusi atstāt savu dzīvokli, ja turpināšu viņu kopt. Kā to noformēt?... Es kopju vecu sievieti, savu kaimiņieni. Viņa ir man apsolījusi atstāt savu dzīvokli, ja turpināšu viņu kopt. Kā to noformēt?
  • : Man pieder īpašums, kas robežojas ar zemi, pa kuru iet piebraucamais ceļš pie manas mājas. Šo zemi nupat ir privatizējis kaimiņš, kurš nevēlas, ka es pa šo ceļu braucu. Kā man rīkoties?... Man pieder īpašums, kas robežojas ar zemi, pa kuru iet piebraucamais ceļš pie manas mājas. Šo zemi nupat ir privatizējis kaimiņš, kurš nevēlas, ka es pa šo ceļu braucu. Kā man rīkoties?
  • : Vēlos uzrakstīt pilnvaru cilvēkam, kurš atrodas Latvijā (pats esmu Īrijā) , jo vēlos pārdot savu nekustamo īpašumu. Kāda tieši pilnvara man jāraksta un vai tā ir jāapstiprina notāram?... Vēlos uzrakstīt pilnvaru cilvēkam, kurš atrodas Latvijā (pats esmu Īrijā) , jo vēlos pārdot savu nekustamo īpašumu. Kāda tieši pilnvara man jāraksta un vai tā ir jāapstiprina notāram?
  • : Labdien! 2009. gadā tēvs man uzdāvināja dzīvokli. Īpašums ir reģistrēts zemesgrāmatā. Tas ir mans vienīgais īpašums. Deklarējos šajā īpašumā vien 2016. gada decembrī. Tagad vēlos pārdot dzīvokli, lai ... Labdien! 2009. gadā tēvs man uzdāvināja dzīvokli. Īpašums ir reģistrēts zemesgrāmatā. Tas ir mans vienīgais īpašums. Deklarējos šajā īpašumā vien 2016. gada decembrī. Tagad vēlos pārdot dzīvokli, lai nopirktu māju. Tēvam ir vēl trīs mantinieki no iepriekšējām laulībām. Vai viņiem ir tiesības prasīt savu daļu no summas, kas tiks iegūta, pārdodot dzīvokli? Vai viņiem ir tiesības to prasīt šobrīd vai pēc tēva nāves? Un kāds % no pārdošanas summas man jāmaksā valstij nodokļos? Paldies.
  • : 1999. gadā māte nopirka dzīvokli, bet to neierakstīja zemesgrāmatā. Vai ir iespējams ierakstīt dzīvokli zemesgrāmatā uz mana (dēla) vārda? Kas būtu jādara un kādi dokumenti nepieciešami?... 1999. gadā māte nopirka dzīvokli, bet to neierakstīja zemesgrāmatā. Vai ir iespējams ierakstīt dzīvokli zemesgrāmatā uz mana (dēla) vārda? Kas būtu jādara un kādi dokumenti nepieciešami?
  • : Mana meita brauc ekskursijā ar klasi uz Berlīni. Skolotāja ir teikusi, ka nekādas pilnvaras no vecākiem nav vajadzīgas. Vai tā tiešām ir? Vai neradīsies kādas problēmas?... Mana meita brauc ekskursijā ar klasi uz Berlīni. Skolotāja ir teikusi, ka nekādas pilnvaras no vecākiem nav vajadzīgas. Vai tā tiešām ir? Vai neradīsies kādas problēmas?
  • : Manā aprūpē ir nonācis bērns (5 gadi), kuram miruši abi vecāki. Māte nomira 2015.gadā, tēvs - nupat. Viņiem abiem piederēja īpašumi, kas pienākas bērnam. Kur man ir jāvēršas un kādas formalitātes jāno... Manā aprūpē ir nonācis bērns (5 gadi), kuram miruši abi vecāki. Māte nomira 2015.gadā, tēvs - nupat. Viņiem abiem piederēja īpašumi, kas pienākas bērnam. Kur man ir jāvēršas un kādas formalitātes jānokārto, lai īpašumus varētu pārrakstīt uz bērna vārda?