Lēca Laipni lūdzam Latvijas notāru oficiālajā mājas lapā!

» Tieslietu ministrija un Notāru padome aktīvi strādā pie uzlabojumiem nekustamo īpašumu reģistrēšanā

Tieslietu ministrija sadarbībā ar Latvijas Zvērinātu notāru padomi gatavo priekšlikumus nekustamo īpašumu darījumu jomas sakārtošanai, tajā skaitā apsverot obligātas notariālā akta formas ieviešanas iespējas atsavināšanas darījumos. Notariālā akta plašāka izmantošana stiprinātu pušu interešu aizsardzību un paaugstinātu darījumu drošību.

Kā norāda tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs: “Liberāls regulējums ir labākais līdzeklis tirgus attīstībai, bet tajā pašā laikā pietiekami neierobežo iespējamo risku, kas saistīts ar negodprātīgu attieksmi pret likumu. Ir jāatrod saprātīgs līdzsvars starp personu brīvību un darījumu vides tiesisko drošību, kas ir visas sabiedrības interesēs. Šobrīd norit aktīvs darbs pie nekustamo īpašumu jomas sakārtošanas, lai nodrošinātu caurskatāmu un tiesisku darījumu procesu un tajā nenotiktu krāpnieciskas darbības.”

“Atšķirībā no lielākās daļas Eiropas valstu, tai skaitā Lietuvas un Igaunijas, Latvijā nekustamā īpašuma darījumus var slēgt privāti bez valsts amatpersonu klātbūtnes. Kā liecina arī nesenā pieredze, kad organizētai grupai izdevās izkrāpt mantotu īpašumu Rīgā, likumā noteiktā kārtība nenovērš iespēju Zemesgrāmatā reģistrēt darījumu, izmantojot viltotus dokumentus. Ir jāmaina darījumu reģistrācijas process, par obligātu padarot notāra iesaisti dokumentu sagatavošanā un digitālā īpašuma tiesību nostiprināšanā”, uzskata Latvijas Zvērinātu notāru padomes rīkotājdirektore Vija Piziča.

Notariāla akta veidā taisīts darījuma dokuments (līgums) ievērojami palielina standartus nekustamo īpašumu darījumu drošībai, ņemot vērā gan tā noslēgšanai izvirzītās prasības, gan zvērināta notāra lomu darījuma dalībnieku gribas noskaidrošanā un izskaidrošanā. Kopš 2015.gada 1.maija likums ļauj zvērinātam notāram kā klienta likumiskajam pilnvarniekam nodrošināt elektronisku tiesību nostiprināšanu, ja tās pamatā ir notariālais akts. Zvērināts notārs gādā par nostiprinājumu, izmantojot Notāru informācijas sistēmu, kas savienota ar Valsts vienoto datorizēto zemesgrāmatu. Tādējādi zvērināta notāra klientiem nekustamā īpašuma tiesību nostiprināšana zemesgrāmatā kļuvusi drošāka, ātrāka, ērtāka un izdevīgāka. Plašāk var iepazīties Notāru padomes mājaslapā.

Šobrīd Latvijā nekustamā īpašuma atsavināšanas darījumus vairāk nekā 90% gadījumu personas izvēlas taisīt privātā kārtībā, tādejādi atsakoties no tām priekšrocībām, ko sniedz notariālais akts gan attiecībā uz darījuma drošību, gan ērtībām. Tāpēc būtiski ir sakārtot savas īpašuma tiesības. Uzņemoties atbildību pār savu īpašumu un savlaicīgi nostiprinot īpašuma tiesības, iespējams izvairīties no nepatīkamiem starpgadījumiem.

Tieslietu ministrija atgādina, ka, lai sakārtotu savas īpašuma tiesības, zemesgrāmatu nodaļā iesniedzams nostiprinājuma lūgums, pievienojot tam nepieciešamos dokumentus. Jāatzīmē, ka no 2014.gada 1.jūlija spēkā ir regulējums, kas paredz paaugstinātu valsts nodevu par īpašuma tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā, ja nostiprinājuma lūgums netiek iesniegts savlaicīgi, tas ir, ja nostiprinājuma lūgums iesniegts vēlāk kā sešus mēnešus no darījuma noslēgšanas. Nostiprinājuma lūgumu sastāda, kā arī nepieciešamības gadījumā, skaidrojumu par tam pievienojamiem dokumentiem, sniedz zvērināts notārs vai bāriņtiesa. Ar detalizētāku informāciju var iepazīties valsts vienotās datorizētās zemesgrāmatas mājas lapā.

Laura Majevska
Tieslietu ministrijas
Administratīvā departamenta
Komunikācijas un tehniskā nodrošinājuma nodaļas vadītāja
Tālrunis: 67036738, 28363725
E-pasts: Laura.Majevska@tm.gov.lv

Vija Piziča
Latvijas Zvērinātu notāru padomes rīkotājdirektore
Tālrunis: 67 218 959, 29 104 242
E-pasts: Vija.Pizica@latvijasnotars.lv

« Atgriezties | Uz augšu | Publikācijas datums: 2016. gada 20. janvāris, 10:29

Notārs ir likumības uzraugs, un likumība nav uzņēmējdarbības pakalpojums!

Žurnāls

Pārbaudi, vai pilnvara nav atsaukta!

Sameklē savu notāru

Vārds
Uzvārds
Pilsēta
Adrese
Apgabaltiesa
  Izvērstā meklēšana Izvērstā meklēšana
 

Mums uzdotie jautājumi

  • : Dzīvoju Latgalē, man ir dzīvoklis Jūrmalā, kuru ilgāku laiku izīrēju. Pēc zināma laika atklājās, ka īrnieks nav maksājis komunālos maksājumus un nu ir nozudis, bet man jāmaksā parāds ap 4000 EUR. Kā m... Dzīvoju Latgalē, man ir dzīvoklis Jūrmalā, kuru ilgāku laiku izīrēju. Pēc zināma laika atklājās, ka īrnieks nav maksājis komunālos maksājumus un nu ir nozudis, bet man jāmaksā parāds ap 4000 EUR. Kā man viņu atrast, ja man ir tikai viņa pases dati? Kur vērsties? Vai ir iespējams no viņa piedzīt nesamaksātos komunālos maksājumus?
  • : Es kopju vecu sievieti, savu kaimiņieni. Viņa ir man apsolījusi atstāt savu dzīvokli, ja turpināšu viņu kopt. Kā to noformēt?... Es kopju vecu sievieti, savu kaimiņieni. Viņa ir man apsolījusi atstāt savu dzīvokli, ja turpināšu viņu kopt. Kā to noformēt?
  • : Man pieder īpašums, kas robežojas ar zemi, pa kuru iet piebraucamais ceļš pie manas mājas. Šo zemi nupat ir privatizējis kaimiņš, kurš nevēlas, ka es pa šo ceļu braucu. Kā man rīkoties?... Man pieder īpašums, kas robežojas ar zemi, pa kuru iet piebraucamais ceļš pie manas mājas. Šo zemi nupat ir privatizējis kaimiņš, kurš nevēlas, ka es pa šo ceļu braucu. Kā man rīkoties?
  • : Vēlos uzrakstīt pilnvaru cilvēkam, kurš atrodas Latvijā (pats esmu Īrijā) , jo vēlos pārdot savu nekustamo īpašumu. Kāda tieši pilnvara man jāraksta un vai tā ir jāapstiprina notāram?... Vēlos uzrakstīt pilnvaru cilvēkam, kurš atrodas Latvijā (pats esmu Īrijā) , jo vēlos pārdot savu nekustamo īpašumu. Kāda tieši pilnvara man jāraksta un vai tā ir jāapstiprina notāram?
  • : Labdien! 2009. gadā tēvs man uzdāvināja dzīvokli. Īpašums ir reģistrēts zemesgrāmatā. Tas ir mans vienīgais īpašums. Deklarējos šajā īpašumā vien 2016. gada decembrī. Tagad vēlos pārdot dzīvokli, lai ... Labdien! 2009. gadā tēvs man uzdāvināja dzīvokli. Īpašums ir reģistrēts zemesgrāmatā. Tas ir mans vienīgais īpašums. Deklarējos šajā īpašumā vien 2016. gada decembrī. Tagad vēlos pārdot dzīvokli, lai nopirktu māju. Tēvam ir vēl trīs mantinieki no iepriekšējām laulībām. Vai viņiem ir tiesības prasīt savu daļu no summas, kas tiks iegūta, pārdodot dzīvokli? Vai viņiem ir tiesības to prasīt šobrīd vai pēc tēva nāves? Un kāds % no pārdošanas summas man jāmaksā valstij nodokļos? Paldies.
  • : 1999. gadā māte nopirka dzīvokli, bet to neierakstīja zemesgrāmatā. Vai ir iespējams ierakstīt dzīvokli zemesgrāmatā uz mana (dēla) vārda? Kas būtu jādara un kādi dokumenti nepieciešami?... 1999. gadā māte nopirka dzīvokli, bet to neierakstīja zemesgrāmatā. Vai ir iespējams ierakstīt dzīvokli zemesgrāmatā uz mana (dēla) vārda? Kas būtu jādara un kādi dokumenti nepieciešami?
  • : Mana meita brauc ekskursijā ar klasi uz Berlīni. Skolotāja ir teikusi, ka nekādas pilnvaras no vecākiem nav vajadzīgas. Vai tā tiešām ir? Vai neradīsies kādas problēmas?... Mana meita brauc ekskursijā ar klasi uz Berlīni. Skolotāja ir teikusi, ka nekādas pilnvaras no vecākiem nav vajadzīgas. Vai tā tiešām ir? Vai neradīsies kādas problēmas?
  • : Manā aprūpē ir nonācis bērns (5 gadi), kuram miruši abi vecāki. Māte nomira 2015.gadā, tēvs - nupat. Viņiem abiem piederēja īpašumi, kas pienākas bērnam. Kur man ir jāvēršas un kādas formalitātes jāno... Manā aprūpē ir nonācis bērns (5 gadi), kuram miruši abi vecāki. Māte nomira 2015.gadā, tēvs - nupat. Viņiem abiem piederēja īpašumi, kas pienākas bērnam. Kur man ir jāvēršas un kādas formalitātes jānokārto, lai īpašumus varētu pārrakstīt uz bērna vārda?